Unfriended / Sanalüstü Film İncelemesi

5747

Korku filmlerinden olabildiğince uzak duran ben, bu filmi izlemek için kendimi zorladım. Fragmanını izlediğim kadarıyla gerçekten gerilimi ve korkuyu yaşayacağımı düşündüm bu yüzden kendimi ikna etmem bir hayli zor oldu. Film; Laura adındaki genç kızın internete sızan görüntülerinin ardından intihar etmesiyle başlıyor.

Unfriended / Sanalüstü Film İncelemesi

- Reklamlar -

Unfriended / Sanalüstü Film İncelemesi Başlasın

Genç kız, bir parti akşamının ardından çekilen ‘iğrenç’ videosunun internete arkadaşları tarafından sızması ve alay konusu olmasının ardından intihar eder. Aradan 1 yıl geçtikten sonra Laura’nın diğer 6 arkadaşı internet üzerinden konuşurken, Laura’nın internet profili üzerinden bir ileti alırlar. Başta bunun şaka olduğunu düşünseler de Skype üzerinden aralarına sızan bir başkasının onlara oyun oynaması ve sırların açığa çıkmasının ardından gerçekle yüzleşirler. Görüntülü aramayı kapatan ve sorulan sorulara karşılık kaybedenler, sanalüstü ölümle cezalandırılmaktadır.

Sanalüstü varlık; ilk önce konuşmayı kapatıp, polisi arayan Val’ı, ardından konuşmayı kapatan Ken’i öldürür. Kalan 4 kişiyle birlikte bir oyun oynamaya karar verir. ‘’Ben asla’’ adlı oyunun amacı; ben asla diye başlayan bir cümle kurulur, eğer grup içerisinde onu yapan varsa içkiyi içer. Ama Sanalüstü varlığın oynayacağı oyunda kaybeden içki içmeyecek, ölümle cezalandırılacak. En başta ‘’Böyle saçma şey mi olurmuş canım,’’ desem de aslında filmin konusu itibariyle bunun normal bir şey olduğunu fark ediyoruz.

Bu oyun gerçekten normal bir oyun değil. Çünkü bu oyun sayesinde herkesin gerçek yüzü ortaya çıkıyor ve kim kimin arkasından ne işler çevirmiş ortaya dökülüyor. Sevgilisinin en yakın arkadaşıyla ilişkiye giren mi dersiniz, arkadaşının annesinin arabasına çarpan, arkadaşının hayatını ortaya koyup kendini kurtarmaya çalışan, yakın arkadaşı hakkında çirkin bir dedikodu ortaya atan mı dersiniz… Bu oyunda dediğim gibi herkesin yediği haltlar ortaya çıkıyor.

Unfriended / Sanalüstü Filminin Detayları

Arkadaşım, bir kere böyle bir arkadaş grubu olamaz. Veya biz gerçekten ‘masum’ takıldığımız için bize böyle olmaz gibi geliyor, emin değilim. Bu arkadaşlar arasında en kötüsü Blaire’mış, bunu öğreniyoruz. Her şey onun yüzünden oluyor ama herkesi satmaktan da kaçınmıyor. 2 dakika öncesine kadar erkek arkadaşı öldürülmesin diye hem bir arkadaşını feda edip hem de bas bas bağırırken hemen ardından erkek arkadaşının öldürülmesine sebep oluyor. ‘’Yani niye satıyorsun ki sen güzelim çocuğu? Bak seni de öldürdüler,’’ diyemedim tabi. Şimdi bir de merak ettiğim bir şey var, bu oyunu oynayan Laura’nın sosyal medya hesapları üzerinden oyunu oynuyor ve filmin sonunda bunu yapan Laura gibi gösteriliyor. Peki, bizim filmin başında izlediğimiz intihar görüntüsündeki kız Laura değil miydi? Gerçi filmin adı Sanalüstü, bir de anlam veremediğim şekilde ölen kişiler silahla kendisine ateş ediyor, bıçağı kendi kendisine saplıyor. Sanalüstü derken bu doğaüstü bir hal alıyor. Beynim yandı bu noktada, sanırım korku kategorisine bu yüzden giriyor.

Filmin birkaç yerinde gerildiğim doğrudur. Ama zamanın en sağlam korku filmini seyretmiş ve birkaç sağlam filmden sonra korku filmi izlememeye karar kılmış birisi olarak bu beni pek etkilemedi. Saçma sapan akla ve mantığa sahip 6 gencin birbirini satması ve birbirlerinin arkasından oyun oynamalarına konu alan bir film. Yani hak ettiler aslında başlarına gelen şeyleri ama öldürülmeyip o korku yaşatılsaydı yeterli gelir miydi bilmiyorum. Gerçi bu sefer korkudan ölebilirdiler. Film belki de yeni nesil gençliğe bir ders verilmesi niteliğinde bu kadar tutulmuş olabilir, bak bu yüzden ben de destekleyebilirim.

Unfriended / Sanalüstü Son Detayları

2 ay önce Siber Zorbalık adlı bu filmin bir benzerini değerlendirmiştim. Sanalüstü daha büyük bir yapım, eh haliyle insanın beklentisi de bir tık yüksek oluyor. Siz siz olun, sakın ha arkadaşlarınızın özel videolarını sosyal medya üzerinden, hatta sadece sosyal medya değil, hiçbir şey üzerinden paylaşmayın, en kolayı görüntüye almayın. Teknolojinin ilerlediği bu çağda hacker olayları aldı başını gidiyor, siz de Sanalüstü bir varlıkla karşılaşırsanız, demedi demeyin.

Ayrıca film konu bakımından bana sosyal medyadaki zorbalık yüzünden intihar eden Amanda Todd’u hatırlattı. Sadece film ile kalmayıp, gerçekten bu olayların var olduğunu bilmek ve hala insanların bu zorbalıklarına devam ediyor olduğunu bilmek insanı fazlasıyla üzüyor. Dilerim ki zorbalıklar son bulur ve madur durumuna düşen kişinin bu yolu seçmesi engellenir.

Tercih edip izleyecek olanlar için keyifli seyirler dilerim. ^^

Dipnot: Aniden başlatılan 2 şarkı da hoşuma gitti, birisi zaten favorimdi, diğerini de sevebildim.

Unfriended / Sanalüstü Fragman

Unfriended / Sanalüstü Film İncelemesi

Müzik - 5
Görsellik - 3
Oyuncu Performansları - 4
Yönetmen - 5
Senaryo - 4

4.2

Çok kötü

İzlemeye değmez.

User Rating: 4.35 ( 1 votes)
Önceki İçerikBryan Cranston Trumbo Filmi ile Geliyor
Sonraki İçerik14 Ağustos’ta Vizyona Giren Filmler ve Haftanın Filmi
ayipamabu
Biraz kitap, biraz film, biraz müzik, biraz fotoğrafla bir ömür yaşatıyorum kendime.